Co to jest matcha i jak powstaje?

Tradycja produkcji matchy sięga ponad 1000 lat, herbata ta powstaje w bardzo specyficzny sposób, a jej produkcja jest bardzo czasochłonna, przez co cena tej herbaty jest bardzo wysoka. Najlepszą matche produkuje się w Japonii, powstaje z liści zielonej herbaty, które 2 tygodnie przed zbiorami są zacieniane specjalnymi matami, dzięki czemu liście wytwarzają więcej aminokwasów i zmieniają swoje właściwości smakowe. Po tym okresie, liście herbaty są zbierane i suszone, następnie ręcznie mieli się je  na proszek w kamiennych żarnach, potrzeba aż godziny, żeby wyprodukować 30g herbaty, dlatego jej cena jest tak wysoka.


Dlaczego ceny herbaty matcha są tak różne?

Po pierwsze, zależy to od miejsca produkcji, matcha produkowana w Chinach, często jest słabej jakości, ponieważ produkuje się ją maszynowo i na dużą skale, przez co znacznie traci na jakości.
Matcha produkowana w Japonii jest znacznie droższa, ale jakościowo jest na znacznie wyższym poziomie.
Po drugie, zależy to od tego, z których zbiorów produkuje się dana matcha, najdroższa powstaje z pierwszych zbiorów młodych listków herbaty, taką herbatę pije się w Japonii na specjalne okazje.

Jakie właściwości zdrowotne ma matcha?

  1. Przede wszystkim jest bardzo silnym antyoksydantem-antyoksydanty powstrzymują proces powstawania wolnych rodników, które przyczyniają się do rozwoju chorób. Matcha posiada największą ilość antyoksydantów w skali ORAC.
  2. Poprawia pamięć i koncentracje-między innymi dzięki dużej zawartości l-teaniny, matcha pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu.
  3. Przyśpiesza metabolizm-można powiedzieć, że to naturalny spalacz tłuszczu, który nie powoduje skutków ubocznych, matcha przyśpiesza spalanie tłuszczu aż 4-krotnie.
  4. Działa uspokajająco-nie bez powodu herbata matcha jest stosowana przez mnichów w Chinach i Japonii.
  5. Dodaje energi i wzmacnia ciało-"W wielkim kraju Chin piją herbatę, przez co nie mają kłopotów z sercem i żyją długo. Nasz kraj jest pełen chorych, słabowitych ludzi po prostu dlatego, że nie pijemy tego napoju. (...) Kiedy całe ciało czuje się słabo, to znak, że serce potrzebuje wsparcia. Pij dużo herbaty, a twoja energia będzie odbudowana"~buddyjski mnich Eisai Myōan.
  6. Podnosi odporność-matcha ma właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne, dodatkowo wzmacnia nasz układ immunologiczny.
  7. Oczyszcza organizm z toksyn.
  8. Obniża poziom cholesterolu. 

Co zawiera matcha?

Porównanie:
- 3g Sencha w torebce/ 240ml wody
- 2g Matcha / 90ml wody

składniki odżywcze  herbata Sencha   herbata Matcha    porównanie   
Katechiny (polifenole) 188,8 mg 242 mg x1,3
L-Teanina (aminokwas)      9 mg 39 mg x4,3
Kofeina, zwana tu teiną 31,8 mg 68 mg x2,1
Proteiny 3,35 mg 578mg x172,5
Błonnik pokarmowy poniżej 0,01mg 0,662 mg x66
Wapno 0,05 mg 6,5 mg x130
Żelazo poniżej 0,01mg 0,34 mg x34
Potas 0,45 mg 42,3 mg x94
Witamina C 0,1mg 3,2 mg x32


Jaką matche wybrać?

Musimy zwrócić uwagę na kraj produkcji, najlepsza i najczystsza będzie matcha produkowana w Japonii, oczywiście jest droższa od tej Chińskiej, jednak jeśli chcemy czerpać z niej korzystne działanie zdrowotne, powinniśmy kupić tą Japońską.
Jeśli chcemy pić najlepszą matche to powinniśmy wybrać tą z pierwszych zbiorów(ceremonialna, luksusowa, premium) taka matcha kosztuje ok. 200zł za 100gram.
Jednak możemy też kupić matche z 2-3 zbiorów(tradycyjna, codzienna), która jest znacznie tańsza 70-150 zł za 100 gram.


Jak przygotować matche?

Przygotowanie matchy jest bardzo proste, do miseczki wsypujemy pół płaskiej łyżeczki(2-3g) matchy(dobrze jest przesypać ją przez sitko, aby nie powstały grudki), zalewamy 100ml wody o temperaturze 70°C (w wyższej temperaturze matcha straci wiele swoich właściwości), i energicznie mieszamy przez ok. 30 sekund (za pomocą łyżeczki bądź spieniacza do mleka) do momentu powstania charakterystyczniej pianki(zdjęcie poniżej), tak przygotowana matcha jest gotowa do picia.
matcha-pianka

Jeśli chcemy przygotować matche w tradycyjny Japoński sposób, potrzebujemy zestaw do matchy który składa się z: chashaku (łyżeczka bambusowa), chasen (bambusowa miotełka) i matchawan (czarka do matchy), czyli zestaw idealny na prezent dla miłośnika matchy.

Jednak jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych wydatków to chashaku możemy zastąpić zwykłą łyżeczką, chasen, spieniaczem do mleka, bądź łyżeczką, a matchawan zwykłą miseczką bądź kubkiem.


Co można zrobić z matchy?

W wielu krajach matcha jest wykorzystywana jako dodatek do wypieków, lodów, deserów, koktajli i wielu innych potraw. W internecie można znaleźć naprawdę sporo ciekawych przepisów z dodatkiem matchy.

sernik-matchakoktail-matchaciasto-matcha


Gdzie kupić matche?

Dobrą matche możemy znaleźć w herbaciarniach i niektórych sklepach ze zdrową żywnością, lecz stacjonarnie nie łatwo ją znaleźć, jeśli chcemy być pewni jakości matchy, powinniśmy kupować ją w sklepach internetowych ze zdrową żywnością i w sklepach z herbatami.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą matchy:

Herbata zielona matcha

Napoje z  matchą

Zestaw do robienia matchy

Budyń z matchą