Czy wiesz, że jeśli nie wypijasz codziennie 1,5 litra wody to możesz być odwodniony?


Jakie są oznaki odwodnienia?

  • Ból głowy
  • Problemy z koncentracją
  • Suchość w ustach
  • Duszności
  • Złe samopoczucie
  • Zmęczenie
  • Większa podatność na stres
A to tylko niektóre z objawów.
Objawy odwodnienia pojawiają się już przy niedoborze płynów rzędu 1,5-2%.

Jak prawidłowo się nawadniać?

Statystycznie, przeciętny dorosły człowiek powinien wypić 1,5 litra wody dziennie, jednak jak wszystko inne, trzeba to robić z głową, jeśli wypijesz zbyt dużo wody na raz, to efektu nawodnienia nie uzyskasz, co najwyżej chwilowo przeciążysz nerki i będziesz częściej chodzić do kibelka :)
Aby się odpowiednio nawadniać, powinniśmy wypić około 8 szklanek wody, małymi łykami, przez cały dzień.

Należy pamiętać, żeby była to woda bogata w składniki odżywcze, najlepiej mineralna.

Oczywiście płyny dostarczamy również z pożywieniem, najwięcej wody mają takie owoce jak, ananas, arbuz i pomidor (tak, pomidor to owoc :)), jednak i tak należy zachować normę 1,5 litra wody dziennie.
Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że takie napoje jak kawa czy piwo, odwadniają organizm.

Żeby nawodnić organizm, który był odwodniony na poziomie 1,5-2%, często potrzebujemy aż rok, dlatego tak ważne jest, aby pielęgnować nawyk picia wody.

W dzisiejszych czasach mamy smartfony, budziki i różne inne przedmioty, które mogą nam o tym przypomnieć, są nawet aplikacje na nasze smartfony, które skutecznie przypominają o porcji wody.

No dobrze, ale co jeśli ja nie lubię pić wody?


To tak naprawdę żaden problem, możesz wodę mieszać z sokami owocowymi, robić smoothie itp.
Pamiętaj jednak, że napoje słodzone typu: Cola, Pepsi, Fanta itp, przynoszą więcej szkody niż pożytku i na pewno nie nawodnią naszego organizmu, owocowe soki z dużą ilością cukru także nie są dobrą alternatywą.
Najlepiej jeśli sami zrobimy sobie soki owocowe i zmieszamy je z wodą, jeśli nie masz na to czasu, możesz kupić dobrej jakości koncentraty, bądź tłoczone soki owocowe i mieszać je z wodą wedle smaku.